To say I am a logistics dunce is an understatement. Creating schedules, arriving at informed decisions around dates and times, brings on a headache every time.
I stand in awe of those who fit together master schedules for schools, making sure each child in every class in every grade gets the required amount of time for the core subjects as well as physical education, music, library, and art, and builds in time for lunch and a recess as well. I’ve watched the process and trust me, it’s incredibly difficult. Never did I complain about scheduling lest someone hand the job over to me.
But I digress. My current problem is trying to figure out whether it’s more cost efficient to drive or to fly to my daughter’s home in Illinois. If I were working it’d be a no-brainer. I’d need to fly to cut down on lost time at work. But, that’s not an issue.
Help me figure this out:
Flights: The lowest priced flights start at $456, but they have multiple connections. I hate multiple connections.
Driving: The distance from Havana, FL, to Rapid City, IL, is 1004.6 miles. Let’s call it an even grand.
My car averages 27 miles per gallon.
Studly and I used all of our hotel points on our last vacation, and I’ll need to stay two nights on the road. Let’s say I’ll spend about $120 per night.
If I choose my meals carefully I can eat for an average of $10 per meal. If I eat 10 meals on the road that’s $100. Let’s add in some snacks and call it $130.
Have I left anything out?
There’s no prize for figuring out my best option, and I’ll most likely do what I want anyway, but if this stuff turns you on, go for it!
Peace, people!
30.532743
-84.468213